پایگاه خبری دنیای سرمایه

سهم بیش از ۵۷ درصد ۱۰ عضو بریکس از تجارت خارجی ایران

به گفته سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، در پنج ماهه نخست امسال، ۱۰ کشور عضو بریکس ۵۷.۷ درصد کل تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داده و سهم این کشورها از کل صادرات غیرنفتی ایران نیز ۴۷ درصد بوده است.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری آنلاین به نقل از ایسنا،  سید روح اله لطیفی با بیان اینکه در پنج ماهه نخست امسال نزدیک به ۲۷.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۹.۱ میلیارد دلار بین ایران و اعضای فعلی و جدید بریکس صادر شد که ۵۰ درصد وزن و ۴۷ درصد کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

سخنگوی کمیسیون روابط بین الملل و توسعه تجارت خانه صمت ایران با بیان اینکه واردات ایران از این ۱۰ کشور نیز ۹.۱ میلیون تن کالا ۱۶ میلیارد دلار بوده که ۶۳ درصد وزن و ۶۶ درصد ارزش کل واردات ایران را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی چین با خرید ۵.۶ میلیارد دلار، امارات ۲.۳ میلیارد دلار و هند ۸۴۵ میلیون دلار سه مقصد اول صادرات کالای ایرانی به ۱۰ کشور بریکس پلاس بود. آرژانتین با ۴۱.۳ هزار دلار و عربستان ۹۰ هزار دلار خرید از ایران کمترین میزان خرید کالا از ایران را داشتند.

لطیفی همچنین با بیان اینکه امارات با فروش ۲.۷ میلیارد دلار کالا به ایران، چین ۱.۷ میلیارد دلار و هند ۸۱۳ میلیون دلار سه کشور اول تامین کننده کالای مورد نیاز ایران در پنج ماهه امسال در بین اعضای قدیمی و جدید بریکس بودند، گفت: عربستان بدون فروش کالا در این مدت و مصر با ۲۷۹ هزار دلار، کمترین میزان فروش کالا در بین این ۱۰ کشور را به ایران داشتند.

در مجموع به گفته وی در پنج ماهه نخست امسال نزدیک به ۳۷ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵.۱ میلیارد دلار بین ایران و اعضای فعلی و جدید بریکس تبادل شد که ۵۲.۴ درصد وزن و ۵۷.۷ درصد کل تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داده است. به طور کلی در پنج ماه نخست امسال بیش از ۷۰.۳ میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش ۴۳.۵ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای جهان تبادل شده است.

گفتنی است؛ بریکس نام گروهی از کشورها به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است و در حال حاضر برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی عضو این گروه هستند. البته کشورهای زیادی هم متقاضی عضویت در این گروه هستند و در روزهای اخیر رهبران ائتلاف بریکس در نشستی، عضویت تمام‌عیار کشورهای جدید از جمله، ایران، آرژانتین، اتیوپی، عربستان سعودی، مصر و امارات متحده عربی را در گروه تایید کردند.

منبع:ایسنا

انتهای پیام

پایان پیام./

به این مطلب امتیاز دهید.
تبلیغات