نوسان های منفی در بازار

دلار ارزان شد، طلا ریزش کرد

هر بار که قیمت طلا و ارز در بازار کاهش پیدا می کند، وزارت اقتصاد و امور دارایی و بانک مرکزی به میدان می آیند و هس=شدار های گذشته خود را تکرار می کنند،

هر بار که قیمت طلا و ارز در بازار کاهش پیدا می کند، وزارت اقتصاد و امور دارایی و بانک مرکزی به میدان می آیند و هس=شدار های گذشته خود را تکرار می کنند، گویی مقامات پولی می خواهند به مردم یادآوری کنند؛ دیدید که حرف های مان در باره نا امن و غیرقابل اتکا بودن بازار ارز درست بود! با این حال دیروز و در بازار غیر رسمی ارز قیمت دلار، طلا و سکه فرو ریخت. دیروز در تهران طلا ۷۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه و ۲ میلیون و ۵۲۳ هزار تومان قیمت پیدا کرد. طی هفت روز گذشته هر گرم طلای ۱۸عیار در حدود ۵ درصد، یعنی ۱۳۵ هزار تومان ارزان شده، قیمت سکه نیز ۴۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته و هر قطعه سکه امامی ۳۱ میلیون و ۲۵۱ هزار تومان است. یعنی سکه بهار آزادی ۲۰۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۲۰۰ هزار تومان و ربع‌سکه ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است. گفتنی است هم‌اکنون هر قطعه سکه بهار آزادی ۲۷ میلیون و ۹۰۱ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۸ میلیون و ۷۰ هزار تومان، ربع‌سکه ۱۱ میلیون و ۳۴۰ و سکه یک گرمی ۶ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان است.

در این حال و در بازار دلار هم نوسان های زیادی به چشم می خورد. البته اکنون از نقش آفرینی استانبول در تعیین قیمت دلار در ایران کاسته شده و به نظر می رسد فعلا نگاه های از تهران به هرات دوخته شده است. در روزهای گذشته نرخ دلار در هرات حدود ۵۱۲۰۰تومان بود که این نرخ تا امروز تقریبا بدون دست خوردگی باقی مانده است. البته تغییر مثبت یا منفی ۵۰۰ تومان هم گاهی در بازار مشاهده شده اما این تغییر اندک چندان معنی دار نبوده است. گفته می شود اگر معامله گران اصرار خود را بر بالا نگه داشتن قیمت دلار از دست بدهند، آن گاه ممکن است دلار به کانال ۵۰ یا حتی ۴۹ هزار تومان سقوط کند. این کاهش قیمت البته در تهران نیز به وقوع پیوست و پس لرزه های ریزش قیمت دلار در تهران نیز احساس شد. چنان که در تهران قیمت دلار به مرز ۵۱ هزار تومان رسید و حدود ۶۰۰ تومان کاهش قیمت داشت.

قیمت جهانی طلا 

در همین حال قیمت جهانی طلا هم تا ۲ هزار و ۲۰ دلار بالا رفت اما سپس پاییت آمد و با نرخ ۲ هزار و ۱۷ دلار معامله شد.  در بازار داخلی ایران، قیمت طلا ۱۸ عیار طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و ارز تا محدوده ۲ میلیون و ۵۴۲ هزار و ۱۰۰ تومان بالا رفت اما در نیمه ظهر امروز در محدوده ۲ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد؛ این قیمت در مقایسه با روز گذشته ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان رشد کرده است.  قیمت سکه امامی دیرو با کاهشی شدن دلار در نزدیکی محدوده ۳۱ میلیون تومانی قرار گرفت؛ تحلیلگران می‌گفتند در صورت ادامه روند کاهشی حمایت ۳۰ میلیون ۷۰۰ هزار تومانی را پیش رو دارد.طبق اعلام سایت ها، سکه امامی امروز در محدود ۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به دیروز افزایش را نشان می دهد.

قیمت طلای ۱۸عیار هم هر گرم ۲میلیون و ۵۵۷ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۳۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بوده است. در این حال برخی ناظران و معامله گران بازار ابراز عقیده می کنند که احتمالا در روزهای آینده قیمت طلا افت بیشتری خواهد داشت.

پایان پیام./

به این مطلب امتیاز دهید.
تبلیغات